Od wielu lat na całym świecie można zauważyć coraz większe zainteresowanie drukiem 3D, bowiem staje się on coraz bardziej popularny przede wszystkim ze względu na szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach. Warto jednak zaznaczyć, iż wprowadzenie druku 3D ma na celu zwłaszcza wykonywanie profesjonalnych prototypów wielu urządzeń przemysłowych w tym między innymi wszelkich wyrobów elektronicznych. Warto poświęcić uwagę obecnie dostępnym technikom, gdyż nie jest wykluczone iż w niedalekiej przyszłości będą powstawały nowoczesne prototypy projektowanych przez nas samych urządzeń.
Druk 3D nadzieją przyszłości?
Należy pamiętać, iż druk 3D jest zbiorem bardzo wielu nowoczesnych technologii, z którymi specjaliści różnych dziedzin nauki wiążą ogromne nadzieje w przyszłości. Obecnie dostępne rodzaje technologii druku 3D są zapowiedzią zbliżającej się wielkimi krokami totalnej rewolucji praktycznie w każdej dziedzinie przemysłu.
Wszystko to powoduje coraz większe zainteresowanie tego typu technologiami produkcji, przyciąga także wiele firm, które pragną skorzystać z najnowszej technologii komputerowej. Druk 3D w dzisiejszych czasach jest techniką, która może być wykorzystywana w każdej dziedzinie produkcji, dotyczy to zarówno wytwarzania bardzo małych, drobnych elementów jak i dużych budynków.
Druk przestrzenny jest swego rodzaju koncepcją tworzenia obiektów, która jest bardzo dobrą alternatywą dla różnych technik miedzy innymi: odlewania, kształtowania oraz obrabiania i skrawania.
Rodzaje technologii druku 3D
Czy wiesz że tworzenie obiektów może zostać zrealizowane na wiele sposobów? Obecnie opracowano kilka metod drukowania trójwymiarowego, które różnią się od siebie materiałami, kosztami oraz możliwościami i szybkością trwania procesu, w ich skład wchodzą:
- FDM/FFF, najbardziej popularna metoda druku 3D, polegająca na warstwowym osadzaniu stopionego materiału, przy wykorzystaniu mechanicznej dyszy. Materiał, który stosowany jest w druku nazywany jest filamentem, a dokładność danego wydruku zależy przede wszystkim od parametrów drukarki.
- SLA, technika, która bazuje na wykorzystaniu specjalnego tworzywa o właściwościach światłoutwardzalnych, a przedmioty również drukowane są poszczególnymi warstwami.
- SLS i DMP, w przypadku SLS używa się proszku polimerowego, natomiast w przypadku DMP stosuje się sproszkowany metal.
- CJP, zaletą tej metody jest możliwość uzyskania kolorowych obiektów, różnica polega na tym, że zamiast lasera stosuje się kolorowe spoiwo
- MJM, za podawanie materiału odpowiedzialna jest głowica, ten rodzaj techniki pozwala uzyskać bardzo dokładnie wykonane przedmioty.