Przemysłowe skanery 3D – profesjonalne i innowacyjne rozwiązanie

Przemysłowe skanery 3D przenoszą obraz obiektów przestrzennych na ekran komputera w postaci trójwymiarowej siatki, która zbudowana jest w oparciu o wszystkie zebrane punkty z powierzchni danego przedmiotu. Warto dodać, iż skanowanie odbywa się poprzez dokładne i precyzyjne odczytanie współrzędnych punktów konkretnego skanowanego obiektu za pomocą specjalnego skanera dotykowego lub bezdotykowego.

Przemysłowe skanery 3D dotykowe

Skanery 3D dotykowe wymagają wykonania pewnych czynności, do których zaliczyć można:

  • pomiary wymagają kontaktu głowicy ze skanowanym obiektem 3D, w tym przypadku należy zachować szczególną ostrożność, gdyż ta metoda ma charakter inwazyjny
  • analiza kształtu podmiotu odbywa się przy użyciu specjalnej sondy
  • metoda dotykowa wymaga sporej ilości czasu, aczkolwiek jest bardzo dokładna

Dotykowe skanery 3D znajdują największe zastosowanie przy projektach, które wymagają dokładnych i precyzyjnych pomiarów, są dobrym rozwiązaniem między innymi podczas projektów inżynierskich oraz kontroli jakości.

Skanery bezdotykowe – działanie i zastosowanie

Skanery bezdotykowe to metoda, która jest nieinwazyjna, bowiem podczas jej stosowania nie ma konieczności kontaktu z powierzchnią skanowanych obiektów. Warto dodać, iż w tym przypadku wszystkie przedmioty znajdują się w ściśle określonej odległości od skanera 3D. Natomiast jeżeli chodzi o pomiary, to one odbywają się poprzez rejestrację wiązki świetlnej, a następnie obliczanie jej odległości. Ta metoda bardzo często wykorzystywana jest zarówno w przypadku małych obiektów jak i dużych powierzchni.

Przemysłowe skanery 3D – budowa i funkcjonalność

Skanery przemysłowe 3D, które wykorzystują światło strukturalne lub laserowe:

  • wyposażone są w specjalnie wbudowaną matrycę, która rejestruje współrzędne skanowanego przedmiotu
  • pozwalają zebrać dokładne i szczegółowe informacje na temat wyglądu i geometrii obiektu
  • bardzo popularnym wśród tego rodzaju skanerów jest skaner 3D składający się z kilku aparatów

Proces skanowania oparty jest o fotografie oraz odtwarzanie poszczególnych kształtów, bardzo dużą zaletą tego rodzaju skanowania 3D jest szybkość i skuteczność działania oraz duże możliwości ruchowe.

Ciekawostką jest fakt, iż przemysłowy skaner 3D po zebraniu wszystkich ważnych informacji, tworzy specjalny plik, który zawiera chmurę punktów. Jest to istotne, ponieważ w chmurze zapisane są wszystkie informacje o umieszczeniu punktów w obiekcie 3D, zapisane są one w postaci układu współrzędnych.

Po ostatecznym przetworzeniu danych zapisanych przez skaner można stworzyć gotowy model 3D.