W obecnym czasie nowoczesna technika 3D stosowana jest przede wszystkim w rozwoju technologicznym, dotyczy szczególnie obszaru drukowania 3D, bowiem druk tego rodzaju obejmuje coraz większy zakres zastosowania i wytwarzania. Warto dodać, iż na samym początku trójwymiarowe procesy drukowania były przede wszystkim skupione na technice produkcyjnej oraz wytwarzaniu poszczególnych narzędzi i prototypów. Jednakże ostatni okres przyniósł wiele poszerzeń możliwości wytwarzanych modeli 3D.
Przemysłowa technologia – technika druku 3D
Warto zauważyć, iż poszerzenie technologi przemysłowej 3D nastąpiło nie tylko w branży technicznej, ale także w inżynieryjnej oraz biomedycznej. Obecnie wprowadzane nowoczesne i innowacyjne rozwiązania stanowią doskonałą perspektywę dla zarówno obecnych jak i przyszłych zastosowań druku trójwymiarowego oraz wszystkich innych maszyn prototypujących. Nowa, rewolucyjna technika 3D w drukowaniu przestrzennym obiektu oparta jest zwłaszcza na wirtualnej geometrii 3D, która opracowywana jest przy pomocy najnowszych oprogramowań komputerowych. W druku 3D wykorzystuje się również procesy fizyko- chemiczne utwardzania lub nanoszenia materiałów. Czy wiesz że wydruk obiektu rzeczywistego jest możliwy tylko po zaprogramowaniu go i utworzeniu modelu 3D w systemie? Cała realizacja projektu możliwa jest dzięki zastosowaniu zintegrowanych programów komputerowych.
Obszary zastosowania przemysłowej technologii 3D
Współczesna przemysłowa technologia 3D znajduje znajduje szerokie zastosowanie w takich działach jak:
- inżynieria, zwłaszcza projektowo- konstrukcyjna
- przemysł samochodowy
- przemysł lotniczy i badań kosmicznych
- przemysł militarny
- przemysł odlewniczy oraz budowniczy
- przemysł spożywczy i odzieżowy
- a także przemysł architektoniczny i meblarski
W przypadku zastosowania architektonicznego rzeczywisty model taki jak między innymi makieta staje się narzędziem interaktywnym z klientem.
Warto również zaznaczyć, iż przemysłowa technologia 3D wykorzystywana jest bardzo często w medycynie oraz bioinżynierii, bowiem urządzenia drukujące 3D w medycynie używa się do drukowania między innymi: protez, implantów oraz tkanek.
Urządzenia inżynierii tkankowej pozwalają w pewnym stopniu ograniczyć użycie narządów do przeszczepów od potencjalnych dawców.
Perspektywy na przyszłość
W obecnym czasie metoda, która wykorzystuje urządzenia 3D jest wprowadzana do wszystkich dziedzin produkcyjnych, największe zastosowanie znajduje w dużych firmach oraz korporacjach. Według opinii w niedalekiej przyszłości przemysłowa technologia 3D całkowicie zrewolucjonizuje gospodarkę światową.
W bardziej odległych planach jest nawet wprowadzenie czwartego wymiaru czyli jeszcze bardziej udoskonalonego druku 4D.